YARDIM SÜRECİ

Başvuru Aşaması
Yardım talebinde bulunan ailelerin başvurusu Çağrı Merkezi (444 00 93) aracılığıyla SOYAP uygulaması üzerinden kimlik bilgileri, iletişim bilgileri ve adres bilgileri alınarak yapılmaktadır. 16 Nisan 2018 tarihinden itibaren vatandaşlarımız Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ ne giderek birebir başvuru gerçekleştirmek suretiyle bu yardımlardan faydalanmaktadırlar. Yardım yapılacak olan ailelere yardımlar, sosyal inceleme ekipleri tarafından ulaştırılmaktadır.


YARDIM TÜRLERİ

Sosyal Yardım İstanbul Kart
2006 yılına kadar ailelerin gıda ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile, temel gıda ürünlerini içeren gıda kolisi yardımı yapılmıştır.
2006 yılından itibaren ise gıda kolilerinin yerini, ailelerin kendi belirledikleri ihtiyaçlar doğrultusunda alışveriş yapmalarına imkân sağlayan ve anlaşmalı marketlerde geçen “Alışveriş Kupon”ları almıştır. Üzerlerinde ailelere ait TC Kimlik Numarası bilgisi bulunan alışveriş kuponlarının başkaları tarafından kullanılmaları ve suiistimal edilmeleri önlenmiştir.
2014 yılından itibaren ise “İstanbul Kart” projesi kapsamında, ihtiyaç sahibi ailelere, aynı özelliklere sahip Sosyal Yardım Kartı dağıtımı gerçekleştirilmiştir.
Birçok açıdan avantaj sağlayan İstanbul Kart projesi ile yardım sistemi bir adım öteye taşınmıştır. Bir yandan kurumun çalışma sisteminde özellikle zaman açısından tasarruf sağlarken diğer yandan, kart sistemine belirlenen periyotlarda otomatik yüklenen kontör ile vatandaşa kullanım kolaylığı sağlanmaktadır. Ayrıca kart üzerinde bulunan TC Kimlik No bilgisi sayesinde güvenli bir sistem oluşturulmaktadır.
Sosyal Yardım Kartı kurumun yardım yaparken kırmamak ve rencide etmemek prensibine de uygun bir projedir.
2018 yılından itibaren Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nce faaliyeti sürdürülmeye devam etmektedir.

Sağlık Yardımı
Sağlık yardımına ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza; muayene imkânı sağlanmakta, ilâç ve medikal yardımları yapılmakta ve danışmanlık hizmeti sunularak, kişiler hastanelere yönlendirilmektedir. Ayrıca İBB’nin diğer ilgili birimleriyle iş birliğine gidilmektedir.

Giysi, Eşya ve Mefruşat Yardımı
İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza giyim, ev eşyası, mefruşat ürünleri yardımlarının yanı sıra evlenecek çiftler için; 2. el gelinlik, damatlık yardımı yapılmaktadır.

Şiddet Mağduru Kadınlara Destek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 21.01.2011 tarihinde İstanbul Konukevi 3’ün açılması ve işletilmesine ilişkin işbirliği protokolü imzalanmıştır. İlgili protokol gereği Belediyemizce inşa edilen Kadın Sığınma Evi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne işletilmesi amacıyla devredilmiştir.
Kuruma başvuran,  şiddet mağduru ya da sığınma evlerinden ayrılarak yeni bir yaşam kurmaya çalışan kadınların sosyal inceleme çalışmaları yapılarak, ihtiyaçları doğrultusunda destek olunmaktadır.

Bağış Toplama

Ayni yardım yapmak isteyen hayırseverler 444 00 93 nolu çağrı merkezini arayarak yapılacak yardımla ilgili bilgileri ve adreslerini bırakırlar. Kurum görevlileri yaptıkları programa göre, bağış yapmak isteyen vatandaşlar için uygun bir zamanda, bağışları adreslerinden teslim alır (İsteyen vatandaşlar bağışları kendileri de getirebilmektedirler). Kuruma ulaşan bağışlar atölyelerde gerekli temizlikleri yapılarak yardıma muhtaç kişilere ulaştırılmak üzere ambalajlanır. Hazırlanan ürünler yine kurum ekipleri tarafından ailelere teslim edilir.