Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Halkla İlişkiler Müdürlüğü faaliyetleriyle, İstanbul’da 1994 yılından bu yana 24 saat hizmet anlayışıyla, kendisine ulaşan tüm istek, şikayet ve görüşlerini değerlendirerek çözüm üretip, elde edilen veriler doğrultusunda kaynakların daha verimli kullanılmasına hizmet etmektedir.


Halkla İlişkiler Müdürlüğü Olarak;

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve hizmetlerini tanıtmak,
 • İstanbul’da ikamet eden vatandaşlara, İstanbul’u ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlere iletişimsel boyutta hizmet sunmak,
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin marka ve itibar yönetimi için sürdürülebilir iletişim stratejileri geliştirmek,
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve vatandaşlar arasında şeffaf, adil bir iletişim kurmak için iletişim stratejileri oluşturmak,
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve yatırımlarına yönelik gelen eleştirileri ilgili birimlere iletmek ve halkla ilişkiler açısından alınabilecek önlemleri hazırlamak,
 • Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün vatandaşlardan elde ettiği verileri analiz ederek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birimlerine sunmak ve stratejiler üretmek,
 • Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) kapsamında yapılan başvuruları ilgili birimlere yönlendirerek zamanında ve doğru olarak sonuçlandırmak,
 • Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde görev yapan vatandaşlarla birebir temas kuran birimlerden aldığı verilerle vatandaşların istek ve talepleri doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve yatırımlarına perspektif oluşturmak,
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet ve yatırımlarını tanıtan vatandaşları bilgilendirici basılı ve dijital materyaller hazırlamak,
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Akıllı Şehir Stratejisi’ne uygun verileri analiz etmek ve ilgili birimlere sunmak görevleri arasında yer alır.


Beyaz Masa

Beyaz Masa faaliyetleriyle, İstanbul’da 1994 yılından bu yana 24 saat hizmet anlayışıyla, kendisine ulaşan tüm istek, şikayet ve görüşlerini değerlendirerek çözüm üretmekteyiz. Beyazmasa Şubeleri (Aksaray Saraçhane Vatandaş İletişim Merkezi, Kadıköy, Kartal, Otogar, Merter ve Ümraniye), Alo 153 Çağrı Merkezi ve Beyazmasa Çözüm Ekibi olarak 3 birim halinde faaliyetlerini yürütmektedir.

 • - Beyazmasa’ya Başvuru Yolları:
  • • Beyazmasa Çağrı Merkezi (ALO 153)
  • • İnternet (www.ibb.gov.tr ) ve E-mail (halklailiskiler@ibb.gov.tr)
  • • Sosyal Medya (Facebook – Twitter)
  • • İletişim Noktaları
  • • Beyazmasa Şubeleri
  • • Fax, İBB Santrali, Posta
  • • Halkla İlişkiler Hizmet Birimleri (Beyaz Karanfil, Beyaz Taziye, Beyaz Gezi, Muhtarlar Bürosu ve Ev Ziyaretleri)
  • • 1530 SMS Hattı
  • • Beyazmasa Mobil Uygulaması


İletişim Noktaları

İletişim Noktaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, şehrin belirli noktalarında, vatandaşlara açılan kapısıdır. İletişim Noktası ile vatandaşlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kolayca ulaşabilmekte, talep, istek ve şikâyetlerini iletebilmektedir.

İstanbul’un merkezi noktalarına konumlandırılan iletişim noktaları, bulundukları bölgeyle ilgili veri toplayarak bölgenin fotoğrafını çekmekte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve hizmetlerini vatandaşlara tanıtmaktadır. 2011 yılında İletişim Noktası sayısı 5 iken 2016 yılında bu sayı 19’a ulaşmıştır. (İletişim Noktaları: Adalar, Aksaray, Atatürk Havaalanı, Avcılar, Bakırköy, Beşiktaş, Beyazıt, Beylikdüzü, Eminönü, Eyüp, Kadıköy, Kartal, Otogar, Sarıyer, Sabiha Gökçen Havaalanı, Şirinevler, Şişli, Taksim ve Üsküdar.)


Beyaz Gezi

Modern Belediyecilik anlayışıyla İstanbul Halkı için yapılan tüm hizmet ve yatırımların yerinde görülmesi ve tanıtılması için kurulan “Beyaz Gezi” birimi, 1995 yılından bu yana siz değerli vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.


Beyaz Taziye - Beyaz İtfaiye

2003 yılında kurulan Beyaz Taziye Birimi ile İstanbul ili sınırları içerisinde vefat edenlerin yakınları aranarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın başsağlığı dilekleri iletilip ailelerin sorunları giderilmektedir.

2011 yılında kurulan Beyaz İtfaiye Birimi ile de İstanbul ilinde yangın felaketi yaşamış vatandaşlar aranarak İstanbul Belediye Başkanı adına geçmiş olsun dilekleri sunulur.


STK ve Kurum Ziyaretleri

Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları ile iletişimi güçlendirmek adına 2012 yılı Nisan ay itibariyle kurum ziyaretlerine başlanılmıştır. Kurum ve STK’lara İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmet ve yatırımlarını tanıttığımız ziyaretlerimizde; talep, öneri ve şikayetleri kayıt altına alınarak ilgili kurumlar ile iletişime geçilip çözüme kavuşturulmaktadır.


Esnaf Ziyaretleri

2012 yılında başlanan Esnaf Ziyaretleri kapsamında, esnaflar ziyaret edilerek talep ve önerileri yerinde dinlenmekte ve gerekli durumlarda kayıt altına alınarak çözüme ulaştırılmaktadır.


Sosyal Medya

Son dönemde kullanımı ve önemi gittikçe artan sosyal medya ağları sayesinde 2012 yılından bu yana vatandaşları talep, şikayet ve önerilerinin alındığı @ibbbeyazmasa ve @ibbPR twitter hesabıyla 7 gün 24 saat İstanbullulara hizmet verilmektedir.


İç İletişim Ziyaretleri

2012 yılında Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan İç İletişim Birimi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüm birimler ve iştiraklerin yanı sıra, kamu ve özel sektörün önde gelen kurumları ziyaret ederek ortak faaliyetler yürütmektedir.


Bilgi Edinme ve CİMER

2004 yılında hizmet vermeye başlayan Bilgi Edinme Birimi 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında gelen başvurularla ilgili bilgilendirme yapmaktadır. Vatandaşların doğrudan Cumhurbaşkanlığına ve Valiliklere yaptığı başvurular ise CİMER tarafından takip edilmektedir.


Kamuoyu Araştırmaları

2013 yılında kurulan Kamuoyu Araştırmaları Birimi’nde Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi bünyesinde sunulan hizmetlerin memnuniyet, bilinilirlik ve beklentilerinin ölçümlemesinin sağlanması amaçlamaktadır. Yapılan araştırmaların analiz ve raporları doğrultusunda vatandaşların memnuniyeti ölçümlenmekte ve ölçümlenmek istene konularda görüş ve önerileri alınmaktadır. Sonuçlanan raporlar ilgili birim yetkilileri ile de paylaşılmaktadır.


Tanıtım Faaliyetleri

Tanıtım faaliyetleri İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü içerisindeki birimlerine ait hizmetlere yönelik farkındalığı arttırarak, vatandaş ve kurum içi iletişimin kalitesini yükseltmektedir. Dergiden broşüre, afişten sunum tasarımına, dış-iç büyük cephe çalışmaları, resim ve logo çalışmaları, fotoğraf çekimi, web ve haber yazma tekniklerine kadar geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.


Yerinde Çözüm

2016 yılında Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün oluşturduğu gözlem ekipleri ile koordinasyon sağlanarak, insan ve şehir hayatını tehlikeye atan, acil müdahale gerektiren sorunların vatandaşlardan önce fark edilip çözüme kavuşturan bir sistemdir.


Arge

Halkla İlişkiler alanında araştırma yapmak, sosyal belediyeciliğin temel taşı olan kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek, uluslar arası PR gelişimlerini takip etmek ve bu yenilikleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısı altında uygulamak adına çalışmalar yürütmekle birlikte; ulusal ve uluslararası açılan ödül ve hibe başlıklarını takip ederek, kazanılan projelerin yürütülmesini ve takibini sağlamaktadır.


Süreli Yayınlar ve Editörlük Birimi

Süreli Yayınlar ve Editörlük Birimi, 2005 senesinden bu yana Büyükşehir Ailesi Dergisi’ni yayımlamaktadır. Büyükşehir Ailesi Bülteni, İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi büyük bir kurumun, kurum içi iletişimini sağlayan yayınlarından biridir. Dergide İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının yazılarına yer verilmektedir.

portal.ibb.gov.tr adresinde yayınlanan yazılar da Süreli Yayınlar ve Editörlük Birimi tarafından düzenlenip yayımlanmaktadır.