8 Mart Dünya Kadınlar Günü  düzenlenen Etkinlikle Kutlandı
8 Mart Dünya Kadınlar Günü  düzenlenen  Etkinlikle Kutlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığının organize ettiği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal Beyefendi ve kıymetli eşleri Sayın Hatice Uysal Hanımefendi’nin ev sahipliğini yaptığı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kahvaltı etkinliği, 650 İstanbullu kadınımızın katılımı ile Avcılar Sosyal Tesislerinde gerçekleşti.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından organize edilen kahvaltı programı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal Beyefendi ve kıymetli eşleri Hatice Uysal Hanımefendi’nin, Avcılar AK Parti Belediye Başkanı Adayı İbrahim Ulusoy’un, Avcılar  AK Parti İlçe Başkanı Yaşar Karaaslan’ın, Avcılar Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Seda Tiryaki’nin, Büyükçekmece Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Yıldız Polat’ın, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Macit’in, İBB Başkan Danışmanı Büşra Paker’in, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hatice Gülgönül’ün  teşrifleri ve İstanbullu kadınlarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşti.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, yaptığı konuşmanın satırbaşlarında, kadın sorunlarına değinirken, kadın ve aileye yönelik  sosyal hizmet ve desteklerin hız kesmeden devam ettiğini, kadın ve aileye yönelik düzenledikleri çeşitli sosyal programlar ile kadın bilinci ve farkındalığının arttırımını hedef aldıklarını sözlerine ekledi. Başkan Mevlüt Uysal; İstanbul’da yaşayan kadınlarımızın Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından her türlü sorun ve ihtiyaçlarının hassasiyetle takip edildiği ve kapımızı çalan hiç kimsenin geri gönderilmediğini sözlerine ekledi.

Programla alakalı görüşlerini dile getiren katılımcılar, etkinlik sebebi ile kadın olmanın değerini kendilerine bir kez daha hissettiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a, programı organize eden Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Daire Başkanı Hatice Gülgönül’e teşekkürlerini ilettiler. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal Beyefendi katılımcılar arasında ki en yaşlı kadınımıza çiçek ve hediye takdiminde bulundular. Diğer katılımcı kadınlarımıza hediye takdim edilmesi ile etkinlik sona erdi.

Tüm kadınlarımızın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kutlu olsun…

İlan Tarihi:08/03/2019
Zemin İstanbul ve İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’ni Gezdik
Zemin İstanbul ve İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’ni Geziyoruz

Çok çalıştılar, yoruldular ve bir sürprizi hak ettiler!

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, ‘2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı’nın yarı yıl tatili için, öğrencilere harika bir gezi programı düzenledi.

Kayıtlı ailelerin çocuklarından oluşan ve karne sevinci yaşayan 281 öğrencinin gelişen teknolojiye bizzat şahitlik etmeleri ve modern sanatlarla birlikte, ders çalışmanın dışında, sosyalleşmek için güzel bir fırsat yakalamaları sağlandı.

21-25 Ocak 2019 haftasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi AB İlişkileri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, girişimcilik, teknoloji ve ekosistemi buluşturan bir çalışma alanı olan Zemin İstanbul ziyaret edildi. Öğrenciler, Robotik kodlama setleri ile zihin ve el becerilerini geliştiren kodlama sınıflarında  benzersiz bir deneyim yaşadılar.

22 Ocak – 01 Şubat 2019 tarihleri arasında ise İstanbul Modern Sanatlar Müzesi bünyesinde yer alan ve sanatı teknoloji ile buluşturan Art Maker Lab Öğrenme Merkezi ziyareti gerçekleştirildi.

Merkezin eğitim programında bulunan “Robotlar Sanat Yapar mı?” uygulaması, sanat eğitimi temellerinden hareketle, yaşamın bir parçası olan teknolojiyi kullanırken üretken, yenilikçi ve yaratıcı bireylerin yetişmesine destek olmayı ve çocukların sanat yapıtlarını yorumlamalarına aracı olarak sanat duyarlılığını güçlendirmeyi amaçlıyor. Öğrenciler bu bölümde edindikleri deneyimler ile teknolojinin sanatsal çalışmalarda ne şekilde kullanılabileceğine dair de bilgi edindiler.…

İlan Tarihi:01/02/2019
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğini gerçekleştirdiği, İstanbul Uluslararası Çevre Zirvesi ve Fuarı organizasyonu devam ediyor
Diyabet Ve Sağlıklı Yaşam Bilinçlendirme Semineri’ni Gerçekleştirdik

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen zirveye, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve beraberindeki protokol de katıldı.

Gelecek nesillerimize sağlıklı ve temiz bir dünya bırakabilmek adına gerçekleştirilen zirvede konuşan Sayın Emine Erdoğan, "İstiyoruz ki çocuklarımız gelecekte berrak bir gökyüzünü, mavi okyanusları ve yemyeşil ormanları sadece kitaplarda görmesin. İşte bu sebeplerle geçtiğimiz yıl 'Sıfır Atık' seferberliğini başlattık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın gayretli çalışmalarıyla bir atık yönetim hareketi kurduk. Sadece Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki şu rakamlar bile son derece umut verici. 11 ay boyunca 35 bin kağıt atık ayrıştırıldı. Böylece bin 192 kişinin oksijen ihtiyacını karşılayacak 597 yetişkin ağacın korunması sağlandı. 23 bin kilogram plastik atık ayrıştırıldı. Böylece 370 varil petrol tasarrufu yapıldı" diye konuştu.

Zirve'de konuşan Başkan Uysal ise, "İstanbul Haliç gibi en güzel dünyanın nadir bir koyu etrafından geçilemez haldeydi. Ta ki 1994 yılında Cumhurbaşkanımız'ın İstanbul'un belediye başkanı olmasına kadar. Bugün artık eğer İstanbul'da o geçmişte yaşananları tarihi bir olay gibi bahsediyorsak o çalışmaların başlangıcına borçluyuz. 94 öncesinde kullanılan suyun İstanbul'da sadece yüzde 9'u arıtılırken şu anda yüzde 99 buçuğu arıtılıyor. Sadece arıtılmıyor, ileri derecede biyolojik arıtmayla yüzde 45'i arıtılıp; kullanılan, kirletilen suyun tekrar doğaya, denize bırakılırken kullanılabilir hale geldikten sonra denize bırakılır hale geldi. Hedefimiz, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu yüzde 45 olan ileri derece biyolojik arıtmayı yüzde 95'e çıkarmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü olarak atık eşyalardan oluşturduğumuz ‘Geri Dönüşüm’ standımızla, geleceğimiz için çok önemli olan bu organizasyonun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu çalışmaları gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm çalışanları ve destek veren kıymetli büyüklerimize teşekkürü borç biliyoruz.

İlan Tarihi: 08/12/2018
Kanserle Mücadele Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri'ni Gerçekleştirdik
Kanserle Mücadele Meme Kanseri Bilinçlendirme Seminerini Gerçekleştirdik

Dünya Sağlık Örgütü, 2004 yılından beri meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayını, meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlemiştir.

Meme kanseri ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalarda meme kanserinin erken hiçbir belirti göstermediği ve daha sonraki evrelerde ortaya çıktığı, bunun da tedaviyi zorlaştırması ve bazen imkânsız kılması nedeniyle erken tanının önemi ortaya konmuştur. Bu sebeple, kadınların meme kanserinin erken tanısı için belirli aralıklarla meme muayenesini yaptırmaları diğer yöntemlerden daha etkili ve maliyet gerektirmeyen bir potansiyele sahip olduğu bildirilmiştir. Meme Kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen bir kanser türü olması ve erken teşhis edilmesi durumunda tedavisinin mümkün olması, bu konuda kadınların eğitilmesi ve bilinçlendirilmesini gerekli kılıyor. 20 yaş ve üzerindeki tüm kadınların kendi kendine meme muayenesi konusunda yeterli eğitim almalarının ve öğrenilenleri düzenli aralıklarla uygulamalarının meme kanseri konusunda olumlu etkiler yapabileceği öngörülüyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” vesilesiyle Prof. Dr. Müjgan Çalışkan Evren’in katılımları ile ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri’ düzenledi. Tamamen ücretsiz olup tüm İstanbul halkının davetli olduğu seminer programı halkımızı meme kanseri konusunda bilgilendirdi.

Tanımadığınız bir düşmana karşı savaşamazsınız! Sağlığınız için bilinçlenin ve düzenli kontrollerinizi aksatmayın...

İlan Tarihi: 16/10/2018