Doğudan İstanbul’a Kadın Eli Sergisi
Doğunun Kültür zenginliği İstanbul’a taşınıyor…
Anadolu kadınının duygu, düşünce ve hayal dünyasının bütün kıvrımlarını, üretkenliğini, zekâsını, el ve göz zevkini yansıtan el sanatları, tarihi süreç içerisinde yüklendiği toplumsal görevle yerel değerleri evrensel boyutlara taşıyor.
KKM ve GAP idaresi Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’nin (ÇATOM) ortak çalışmalarıyla oluşturulan proje kapsamında hayata geçirilen “Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli” sergisi ile kadınların yerelden evrensele kültür taşıyıcılığına katkı sağlanmaktadır.
2005 ve 2006 yıllarında sadece Mardin ilinde bulunan ÇATOM kurslarında eğitim gören kadınların katılımında gerçekleştirilen sergi projesinin kapsamı 2007 yılında genişletilerek, 9 ilin (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak) katılımı sağlanmıştır. 2007 yılından bu yana her yıl 9 ilde bulunan ÇATOM kurslarında eğitim gören kadınların yöresel el emeği ürünleri halkın beğenisine sunmaktadırlar.
Sergi kapsamında KKM atölyelerinde üretilen el emeği ürünlerin yanı sıra KKM Eğitim ve İstihdam Atölyesi’nde gerçekleştirilen meslek edindirme kurslarında eğitim gören kursiyerlerin ürünleri de sergilenmektedir.

Umut Çiçekleri Sizlerle Açsın Programı
2012 yılından bu yana her yıl ihtiyaç sahibi aileler yararına “Umut Çiçekleri Sizlerle Açsın” konulu sergi ve konser programı gerçekleştirilmektedir. Program kapsamında atölyelerde yıl boyunca üretilen el emeği ürünler halkın beğenisine sunulmaktadır.

Anneler Günü Etkinlikleri
“Bu Kalp Sizi Unutur mu” sloganı ile 2005 yılından bu yana her yıl Mayıs ayında kadınlara özel, anneler günü organizasyonu gerçekleştirilmektedir.
Vapur gezisi, konser programı, piknik organizasyonu gibi etkinlikleri kapsayan anneler günü programı ile günlük hayatın koşuşturmasında geçim derdine düşmüş kadınlarımıza, çocukları ile birlikte katılabilecekleri, özel bir gün hediye edilmektedir.
2016 yılında ise, Anneler günü münasebetiyle şehit yakınlarımıza yönelik, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile ortak bir organizasyon gerçekleştirdik. 2 Mayıs 2016 Pazartesi günü İTO Cemile Sultan tesislerinde şehit yakınımızı ağırladık.

Lale Festivali

Emirgan Korusunda gerçekleştirilen Lale Festivali’ne 2011 yılından bu yana her yıl, Lalelerin Dilinden Sergisi ile katılım sağlanmıştır. Sergide Eğitim ve İstihdam Atölyesi’nde gerçekleştirilen meslek edindirme kurslarında eğitim gören kursiyerler ürünlerini sergilemektedirler.

Gezelim Görelim Programı
Gezelim Görelim programı ile 2009 yılından bu yana çoğunluğunu kadınların oluşturduğu çok sayıda vatandaşımızın, Büyükşehir Belediyesi hizmetlerini yerinde görmelerine ve böylece kent duyarlılığının arttırılmasına imkân sağlıyoruz.

8 Mart Etkinlikleri
8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında film şenlikleri, paneller ve sergiler düzenlenmektedir.
2005, 2006 ve 2008 yıllarında düzenlenen “Kadın Film Günleri” etkinlikleri kapsamında merkezine kadını alan ve kadının hayat mücadelesini irdeleyen, kadın sorunlarına değinen filmler gösterildi.
Düzenlenen paneller ile kadın sorunları gündeme taşındı; İstanbul ve kadın ekseninde kente bakışta; “İstanbul’da Kadın Olmak”, “Kadın Dostu Kente Doğru İstanbul” ve Film şenlikleri kapsamında; “Kamera Arkasında ve Önünde Kadın”, “Kadının Kimlik Arayışında Sinema Perdesine Yansıyanlar”, “Beyaz Perde ve Ekranda Bölünmüş Aile İmajı”, “Dizi Filmler ve Kadınların Yaşantılarına Etkisi”, “Kadınlara Karşı Şiddet ve Medya”.
2005 yılında “Geçmişten Günümüze Kadın Fotoğrafları” isimli fotoğraf sergisi, 2006 yılında “Afişler Gibi Yüzün” isimli film afişleri sergisi ve 2011 yılında “Renklerin Diliyle İstanbul” isimli tezhip sergisi gerçekleştirilmiştir.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü KKM El Emeği Sergisi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Kadın bünyesinde bulunan atölyelerde yapılan çalışmalar 2005 – 2012 yılları arasında düzenlenen el emeği sergilerinde halkın beğenisine sunuldu.

Evlilik Fuarı
Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen Evlilik Fuarı’na 2008 yılından bu yana her yıl katılarak, Müdürlüğün Eğitim ve İstihdam Atölyesi’nde eğitim gören kursiyerlerin ürünlerini sergilemelerine imkân sağlanmaktadır. Kursiyerler, bir yandan ürünlerini sergilerken bir yandan da sektörün önde gelen işverenleriyle görüşme fırsatı yakalamaktadırlar.

Asırlık Tatlar ve Sanatlar Fuarı
2012 yılından bu yana her yıl Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilen “Asırlık Tatlar ve Sanatlar Fuarı’na katılım sağlanmıştır. Sergide, Eğitim ve İstihdam Atölyesi’nde gerçekleştirilen meslek edindirme kurslarında eğitim gören kursiyerlerin el emeği ürünleri ve Geri Dönüşüm Atölyesi’nde yeniden kullanılabilir duruma getirilen geri dönüşüm ürünleri halkın beğenisine sunulmaktadır.

Güney Kore - Türkiye Expo "İpek Yolu Pazarı ve Kültür Atölyesi"
31 Ağustos - 22 Eylül 2013 tarihleri arasında Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen Güney Kore - Türkiye Expo "İpek Yolu Pazarı ve Kültür Atölyesi" fuarına katılım sağlanmıştır.

İstanbul Kore’de 2014
12-22 Eylül 2014 tarihleri arasında, "İstanbul Kore'de 2014" etkinlikleri kapsamında, KKM standı ile Güney Kore'de yer aldık.

Çocuklarla El Ele Anaokulu Projesi
Eğitime verilen destek kapsamında hazırlanan ve çocuk özelinde gerçekleştirilen projelerden biri olan Anaokulu projesi ile İstanbul’da ihtiyacı olan ilköğretim okullarına anaokulu yapılması amaçlanmış ve hayırseverlerin de desteğiyle proje kapsamında 4 anaokulu yapılmıştır.
Arnavutköy Ayazma İlköğretim Okulu İlk Adım Anaokulu
Başakşehir İbrahim Koçarslan İlköğretim Okulu İlk Adım Anaokulu
Küçükçekmece Akşemsettin İlköğretim Okulu Özleyiş Topbaş İlk Adım Anaokulu
Pendik Velibaba İlköğretim Okulu

Çocuk Filmleri Festivali
2005 yılında yaz tatili armağanı, 2006 yılında ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hediyesi olarak düzenlenen “Çocuk Filmleri Şenlikleri” kapsamında çocuklara özel film günleri düzenlenmiştir. İstanbul’un 8 ilçesinde gösterilen filmlerden oluşan festivale katılım ücretsiz olup ulaşım da merkezimiz tarafından sağlanmıştır.

SHÇEK Çocuk Yuvası Desteği Projesi
Bahçelievler Şeyh Zayed Çocuk Yuvasının 0-6 yaş iki grup evinin ve bebek evinin yapımına hayırseverlerin de katkılarıyla destek olundu. Ayrıca 6-12 yaş grup evlerinin yeniden düzenlenmesi sağlandı.

Tarih Gezisi
Çocuk Kulübü kapsamında gerçekleştirdiğimiz tarih gezilerimiz ile amacımız; çocuklarımızı İstanbul’un tarihi mekânları ile buluşturmak, tarih ve şehir kültürü hakkında bilinç düzeylerine katkı sağlamak.

“Kalem Kutumu Kendim Yaptım” Projesi
18-24 Nisan tarihleri arasında Geri Dönüşüm Haftası sebebiyle sürdürülen faaliyetler çerçevesinde Alibeyköy Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Dede Korkut Ortaokulu, Rami Ortaokulu ve Şehit Öğretmenler Ortaokulu öğrencilerimizle birlikte geri dönüşüm malzemelerinden oluşan kalem kutuları yaparak haftaya ve geri dönüşümün önemine dikkat çektik.

23 Nisan Programları
21 Nisan 2015’de gerçekleştirdiğimiz “23 Nisan programımız” ile, bir hastanenin onkoloji servisinde tedavi gören çocuklarımız ile beraber olduk. KKM Fahri Başkanı Özleyiş Topbaş ve çalışanlarımızdan oluşan bir grup ile serviste tedavi gören çocuklarımız ve velileri ile güzel bir gün paylaştık.
Animasyon ekibinin gösterileriyle mutlu olan çocuklar söylenen şarkılara eşlik ettiler ve sahneye çıkıp kendi şarkılarını söylediler.
2016 yılında ise, 23 Nisan Çocuk Bayramı münasebetiyle TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile ortak bir organizasyon gerçekleştirdik. 22 Nisan 2016 Cuma günü İTO Cemile Sultan tesislerinde 400 civarında çocuğumuzu ağırladık.

Televizyon Programı
Geri Dönüşüm Atölyesi çalışmaları ile ulusal ve uluslararası düzeyde yayın yapan kanallar ile TV Programı çalışması yaptık. Böylece izleyicileri, tüketim kültürü ve tasarruf konusunda bilinçlendirerek atmadan dönüştürme ve yeniden kullanma alışkanlığı aşıladık.

Darülaceze Ziyareti
İstanbul genelinde yürüttüğümüz çalışmalarımızda yalnız yaşayan yaşlılarımıza destek oluyor, ihtiyaçları doğrultusunda yaptığımız yardımlar ile yaşam mücadelelerine ortak oluyoruz.
Yaşlılara özel hazırladığımız programımız ile 27 Ekim 2015’de Darülaceze sakinlerimize “nasılsın” dedik. Paylaştığımız güzel günde onlarla birlikte şarkılar söyledik, sohbetlerine ortak olduk.

Kadın Çalışmaları Dergisi
Kadın Çalışmaları Dergisi / Woman’s Studies Journal, İstanbul genelindeki yardım çalışmalarının yanı sıra sosyo-kültürel çalışmalar yapan KKM’nin, kadın alanında yeni düşünsel çalışmaların yapılmasına katkı sağlamak, yapılan kadın çalışmalarını toparlamak ve üretilen bilgi birikimini açığa çıkarmak amacıyla yayımladığı, uluslararası katılıma açık, hakemli, akademik bir dergidir.
Akademik alana katkı sağlamak amacıyla bilimsel düzeyde yayınlanan “Kadın Çalışmaları Dergisi”, ilgililere, kadın konusunda çalışma yapan üniversitelere, araştırma merkezlerine ve sivil toplum kuruluşlarına katkı sağlamak amacıyla gönderilmiştir.

Kitap kampanyaları ile çocukların hayal güçlerinin gelişimine katkıda bulunduk
“Her kitap yeni bir dünyadır” sloganıyla başlatılan ‘1. Kitap Dağıtım Kampanyası’, ile İstanbul’daki ilköğretim okulları 8. sınıfta okuyan 200 bin öğrenciye Türk Edebiyatı’nın eski ve yeni 30 isminden seçilen 30 kısa öyküden oluşan “Türk Edebiyatı’ndan Seçme Öyküler” adlı hikâye kitabı hediye edildi.
2. kitap kampanyası ile öğrencilere 33 yazardan seçilen 33 öyküden oluşan “Dünya Edebiyatı’ndan Seçme Öyküler” adlı hikâye kitabı hediye edildi.

Bir varmış bir yokmuş… Evvel zaman içinde…
KKM eğitime verdiği desteği sürdürmek ve kültürümüzün en önemli zenginliklerinden olan masallarımızı yeniden gündeme getirerek gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla “Türk Masallarından Seçmeler” adlı masal kitabının dağıtım kampanyasını başlattı. 2. KKM Çocuk Filmleri Şenliği kapsamında sinema salonlarını dolduran öğrencilere dağıtılan masal kitabı içerisinde; yüzyıllardır dilden dile dolaşan, kuşaktan kuşağa aktarılan masallar yer aldı.

Şiddet mağduru kadınlara destek oluyoruz
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 21.01.2011 tarihinde İstanbul Konukevi 3’ün açılması ve işletilmesine ilişkin işbirliği protokolü imzalanmıştır. İlgili protokol gereği Belediyemizce inşa edilen Kadın Sığınma Evi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne işletilmesi amacıyla devredilmiştir.
Kurumumuza başvuran, şiddet mağduru ya da sığınma evlerinden ayrılarak yeni bir yaşam kurmaya çalışan kadınların, en geç bir hafta içerisinde sosyal inceleme çalışmaları yapılarak, ihtiyaçları doğrultusunda destek olunmaktadır.