İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün, ilkokul, ortaokul, lise ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören şehit çocuğu, yetim, öksüz ve engelli öğrencilere yaptığı Eğitim Yardımları devam etmektedir.

17 Eylül tarihinde başlayan 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Eğitim Yardımları, 08 Kasım 2019 tarihinde sona erecektir. Öğrencilere eğitim yardımları kapsamında bir kereye mahsus olmak üzere 300 TL verilecek olup devam eden yardımlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün Avrupa yakasında Edirnekapı ile Anadolu yakasında Selimiye veznelerinde gerçekleştirilmektedir.

İSTENİLEN BELGELER

1-) Öğrenci Belgesi (Öz anne, öz baba veya yasal vasisi olmayan veliler için; öğrenci belgesine, öğrencinin velisi olduğunu belirtir ibarenin okul müdürlüğünce yazılması ve bu ibarenin altının okul müdürlüğünce ayrıca mühürlenip imzalanarak öğrenci belgesinin tanzim edilmesi gerekmektedir)

2-) Ödemeyi Alan Velinin ve Öğrencinin Nüfus Cüzdan Fotokopileri (Aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.)

3-) Engelliler İçin Engel Durumunu Gösterir Belge (Geçerlilik süresi halen devam eden; Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi (aslı görülerek) veya Rehberlik Araştırma Merkezlerinden alınan RAM raporu)

4-) Yetim, Öksüz ve Şehit Çocuğu olan öğrenciler için Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği veya Ölüm Belgesi

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1-) Engelli öğrencilerde Mili Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen yaş sınırları kabul edilecek.

2-) Anaokulu, kreş ya da özel okullara gidenlere eğitim yardımı yapılamayacak.

3-) Özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde eğitim ve öğretim gören şehit çocuklarına, diğer belgelerine ilave olarak Şehadet Belgesi ibrazı ile ödeme yapılacak.

4-) Öğrenci başına bir kereye mahsus olmak üzere, sadece İstanbul içinde ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan şehit çocuğu, yetim, öksüz ve engelli öğrencilere eğitim yardımı yapılacaktır.

5-) Üniversite öğrencilerine Eğitim Yardımı yapılmayacak.

6-) Özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde eğitim ve öğretim gören öğrencilere eğitim yardımı yapılamamaktadır, ancak söz konusu okullarda %100 Burslu okuduğuna dair Belge ibraz eden Yetim ve Öksüz öğrencilere ödeme yapılacaktır

İlan Tarihi: 11/10/2019
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Bilinçlendirme Semineri’ne Davetlisiniz
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Bilinçlendirme Semineri’ne Davetlisiniz

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilen 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, özellikle ülkemiz için büyük önem arz etmektedir. Türkiye, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önünü açılmıştır.

Kadının değerli olduğu ve haklarının korunması gerekliliği, kadının haklarının korunmasının, insanlığın haklarının korunması olduğu bilinci ile Kadın Hakları Günü’nde kadınlar için oluşturulan, sağlanan, ortaya konulan hakların farkındalık oluşturmak adına, eğitim ve öğretim programları ile birlikte bilinçlendirme çalışmaları yapılmasını destekliyoruz. Bu vesile ile Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü olarak Avukat Sayın Filiz Öz’ün katılımı ile 5 Aralık 2018 günü saat 14.00’da, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü Bilinçlendirme Semineri’ düzenleyeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz. Katılımın tamamen ücretsiz olduğu seminerimize tüm İstanbul halkı davetlidir.

SEMİNER PROGRAMI TAMAMEN ÜCRETSİZDİR VE TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR.

Adres: Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi
Tarih: 05 Aralık 2018 – Saat: 14.00
Bilgi Ve Rezervasyon: 444 00 93

İlan Tarihi: 30/11/2018
Kanserle Mücadele Meme Kanseri Bilinçlendirme Seminerine Davetlisiniz
Kanserle Mücadele Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri

Dünya Sağlık Örgütü, 2004 yılından beri meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayını, meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlemiştir.

Meme kanseri ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalarda meme kanserinin erken hiçbir belirti göstermediği ve daha sonraki evrelerde ortaya çıktığı, bunun da tedaviyi zorlaştırması ve bazen imkânsız kılması nedeniyle erken tanının önemi ortaya konmuştur. Bu sebeple, kadınların meme kanserinin erken tanısı için belirli aralıklarla meme muayenesini yaptırmaları diğer yöntemlerden daha etkili ve maliyet gerektirmeyen bir potansiyele sahip olduğu bildirilmiştir. Meme Kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen bir kanser türü olması ve erken teşhis edilmesi durumunda tedavisinin mümkün olması, bu konuda kadınların eğitilmesi ve bilinçlendirilmesini gerekli kılıyor. 20 yaş ve üzerindeki tüm kadınların kendi kendine meme muayenesi konusunda yeterli eğitim almalarının ve öğrenilenleri düzenli aralıklarla uygulamalarının meme kanseri konusunda olumlu etkiler yapabileceği öngörülüyor.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” vesilesiyle Prof. Dr. Müjgan Çalışkan Evren’in katılımları ile ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme Semineri’ düzenleyecektir. Seminer programı tamamen ücretsiz olup tüm halkımız davetlidir.

ADRES: Bahriye Üçok Mh. Mimar Basri Mete Sk. Bakırköy / İstanbul Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Konferans Salonu

TELEFON: 444 00 93

İlan Tarihi: 10/10/2018