Atma Dönüştür Atölyesi
Üzerimize düşeni yapıyor doğadan aldıklarımızı yeniden doğaya vererek tüketimin doğal dengeyi bozmasını engelliyoruz.
KKM bünyesinde bulunan Atma Dönüştür Atölyesi’nde günlük hayatta kullanım ömürlerini bitirmiş birçok ev eşyası, sanatkâr ellerde yeniden hayat buluyor.
Atölyede, günümüzün “kullan at” anlayışına inat artık kullanılamaz durumda olan birçok eşya tamamen başka bir forma kavuşturularak yeniden kullanılabilir hale getiriliyor.
Çöp yoktur dönüştürülmeyi bekleyen atık malzeme vardır anlayışıyla hareket eden atölyenin amacı, üretici düşünce ve maharetli elleri birleştirerek, çöpü sanat eserlerine dönüştürmek.
Yoğurt kovasından tabure; tavadan ayna, saat, çeşitli enstrümanlar; tost makinesinden rahle; gazoz kapaklarından, askılardan, plastik sepetten ayna;  kek kalıbından, çoraplardan abajür; kırık camlardan, çöp poşetlerinden çiçekler; klasörden çanta Atma Dönüştür Atölyesi’nde yapılanlardan sadece bazıları.
Yanmış bir tava tambura nasıl dönüşür? Hayal etmekle başlıyor her şey. Daha sonrası maharetli eller. Ortaya çıkan sonuç, artık kullanılamaz durumda olan bir tavanın Türk İslam sanatlarında önemli bir yeri olan tambura, günümüzde artık kullanılmayan bir tost tavasının rahleye, gazoz şişesinin son derece dekoratif bir şamdana dönüşmesi.
Atölye çalışmaları ile elde edilen ürünler, merkezin düzenlediği çeşitli etkinliklerde sergileniyor.
Atölyenin kapısı gönüllülere de açık. İsteyen herkes atölye çalışmalarına katılarak hem el becerilerini geliştirebiliyor hem de tüketim ve doğa dengesi konusunda duyarlılık kazanabiliyor.

Mefruşat Atölyesi
Mefruşat Atölyesi’nde yıl boyunca yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen mefruşat ürünleri, sosyal yardımlar için yılsonunda çeşitli etkinliklerde sergilenmektedir. Ayrıca atölyelerde, ihtiyaç sahibi ailelere ve çocuk yuvalarına belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda ev tekstili üretimi yapılmaktadır.

Giysi Atölyesi
Veren ile alan arasında köprü olan merkeze gelen ikinci el giysiler yıkama, ütüleme ve paketleme aşamaları neticesinde, merkezin ekipleri aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaktadır.

Mobilya ve Geri Dönüşüm Atölyesi
Merkeze gelen kullanılabilir durumdaki ev eşyaları, gerekli işlemlerden geçirilerek, merkezin ekipleri aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaktadır.

 

Atölyelerimiz